Nová edice normy ČSN 33 2130 rozvířila klidné vody diskuzí v elektrikářské komunitě. Opět se vedou debaty o výkladu jednotlivých článků, účastníme se školení a na fórech se připojujeme k různým stranám, které komentují aktuální dění.
Rozsah normy
Tato norma se vztahuje na návrh, realizaci a rekonstrukci vnitřních elektrických rozvodů silových a sdělovacích v budovách určených pro bydlení a občanskou výstavbu, stejně jako v objektech s podobným provozem, například administrativních budovách. V těchto objektech se předpokládá, že základní obsluhu (například zapínání a vypínání světel a spotřebičů, výměnu žárovek, používání zásuvek a vypínačů apod.) budou provádět osoby bez elektrotechnické kvalifikace.
Historie a změny
V roce 2018 byla vydána edice normy ČSN 33 200-4-41, která zavedla povinnost chránit světelné obvody doplňkovou ochranou proudovými chrániči. Současně platil požadavek ČSN 33 2130 ed.3, který upřesňoval, že v prostorách bytových a administrativních budov musí být každý světelný obvod, pokud je vybaven proudovým chráničem, určený jen pro tento obvod. Tato situace přinášela různé výklady. Kde musí být použit chránič a kde ne a zda musí být zapojen zvlášť pro koncový obvod, co je to koncový obvod a co prostory bytového domu atd.
Aktuální požadavky
Každý koncový světelný obvod musí být vybaven doplňkovou ochranou pomocí proudového chrániče (RCD), jehož jmenovitý reziduální proud nepřekračuje 30 mA, který je určen pouze pro tento obvod. Připojování koncových světelných obvodů k proudovým chráničům určeným jako doplňková ochrana zásuvkových obvodů se nedovoluje. Tento odstavec ukončil diskuze a kreativní výklady. Nyní platí, že všechny koncové světelné obvody budou připojeny na vlastní proudový chránič, nejčastěji na kombinovaný proudový chránič z důvodu místa a praktického zapojení.
Další podmínky
Přibyla ještě podmínka, že pro jištění světelných obvodů se nesmí používat RCD typu AC. Spouště typu AC reagují bezchybně jen na sinusový poruchový proud. Dnešní instalace plné elektroniky si vynutily přechod na typ A, který zajišťuje provoz i v obvodech s přítomností pulsních a částečně i stejnosměrných složek proudů. Nutno dodat, že tato podmínka platí zatím jen pro světelné obvody.
Požadavky normy ČSN 33 2000-5-53
Je dobré si připomenout požadavek normy ČSN 33 2000-5-53, která v části výběr proudových chráničů s ohledem na vnější vlivy upřesňuje použitou technologii proudového chrániče. Podle přístupnosti osob k instalaci uvádí, že v obou případech, tedy v místech s pohybem osob bez kvalifikace, tak osob znalých a poučených, musí být instalovány proudové chrániče nezávislé na síťovém napětí.
V kontextu častých změn a různých souběhů norem nabývá na významu pravidlo, podle kterého posuzujeme instalaci s ohledem na platné normy v době jejího vzniku. Podmínka, která je obzvláště důležitá při pravidelných revizích.
Nová edice normy ČSN 33 2130 ed.4 přináší jasnější pravidla a odstraňuje nejasnosti, které vedly k různým interpretacím v minulosti. Zavedení povinnosti používat proudové chrániče (RCD) pro každý koncový světelný obvod zvyšuje bezpečnost a spolehlivost elektrických instalací v obytných a administrativních budovách. Důraz na používání RCD typu A reflektuje moderní požadavky na ochranu v prostředí plném elektronických zařízení.
Na základě této nové normy se jeví jako nejideálnější řešení umístit na jedntlivé světelné okruhy právě jistič s nadproudovou ochranou nebo také tzv “kombík” či “jističo-chránič”.
Schnieder Electric má v nabídce několik těchto jističo-chráničů s různými pramaetry, přičemž ten nejběžnejší je z řady Acti9 A9D56610.
Protože víme, že bude do nejen do běžné elektroinstalace, potřeba více těchto produktů. Připravili jsme si pro vás akci 2+1 ZDARMA.
Více o akci naleznete zde: